o nás

Skupina za svoj vznik vďačí náhode. Táto prišla v podobe harmonikára, zabávača a starejšieho Milana Perného, ktorý sa v novembri 2017 akýmsi nedopatrením ocitol na mojom koncerte s elektro-funkovou kapelou Tady Vorel v bratislavskom hudobnom klube Flame. Hoci takáto hudba nie je práve Milanovou parketou, zaujalo ho moje "moderovanie" koncertu, ktoré mu pripomenulo môjho strýka Dušana Hergotta, speváka a bubeníka z kapely Senzus. Po letmom zoznámení nasledovalo stretnutie pri vystúpení s jazzovou kapelou - Swing Quartet Dušana Húščavu, kde sa už zoznámil aj s mojím otcom Františkom Hergottom, ktorý je autorom mnohých veselých pesničiek pre Magdu Pavelekovú, Michala Dočolomanského, Ivana Krajíčka, Petra Vašeka, či Petra Lipu až po spomínanú skupinu Senzus. Milan je jeho veľkým fanúšikom a stretnutie s ním bolo pre neho splneným snom... a tak slovo dalo slovo a Milanovi som sľúbil, že spolu nahráme jednu starú otcovu pesničku - "Polovnícka polka", ktorú napísal začiatkom 90-tych rokov pre Ivana Krajíčka. Koncom januára 2018 sme sa teda zatvorili do štúdia a nanovo sme ju nahrali. Bolo to pre mňa niečo nové a myslím, že v tej piesni počuť naše nefalšované nadšenie a radosť. To som však ešte ani netušil, ako táto spolupráca obráti môj život hore nohami.

Vzápätí sme k pesničke natočili jednoduchý videoklip, s čím nám veľmi ochotne pomohol Milanov fanúšik a kamarát Václav Dočekal, ktorému patrí naša vďaka. Klip sa stretol s veľkým ohlasom a v priebehu pár dní už o nás písali na titulke Nového Času. Začali sa mi ozývať ľudia, ktorí mali Senzus radi a pýtali sa na ďalšie pesničky a vystúpenia... Následne sa nám s Milanom podarilo prehovoriť otca, aby sa s nami pustil do nahrávania veselých pesničiek. V mnohých z nich budete môcť počuť jeho nezameniteľnú hru na ústnej harmonike, ktorú kedysi nahral do desiatok pesničiek od rozhlasového orchestra až po skupinu Elán. Pridali sa k nám aj sesternica Zuzana, ktorá má so spievaním bohaté skúsenosti - v roku 1995 napr. s Dušanom nahrala jeho tretí sólový album Horoskop. V tomto zložení sme začali nielen nahrávať, ale už 6.mája 2018 sme odohrali naše prvé spoločné vystúpenie ako skupina Hergottovci. Medzitým vznikali ďalšie videoklipy - Margito (s Vladom "Ceco" Pašekom), Erika, Bezdomovec ...

Na tomto mieste musím spomenúť, že kamkoľvek prídem, všade stretávam ľudí, ktorí sa s Dušanom poznali a v dobrom na neho spomínajú. Toto bol ďalší dôvod, že sme začali uvažovať o nahraní celého albumu sťaby akejsi pocte Dušanovi a skupine Senzus. Aj preto sme k nahrávaniu prizvali mnoho hostí, aby bol pestrý - k pesničke Erika Milanovho dlhoročného kolegu zo skupiny Duo Lapaji, Mareka Dragúňa, ktorý si nakoniec zaspieval a zahral aj v ďalších pesničkách (Darmo ma mamičkaČaje, čaje) a spevácky nás podporil aj môj dlhoročný kamarát, operný spevák Rado Lesay, s ktorým sme nahrali valčík Svatujorské víno. So zrodom CD nám pomohol aj môj dlhoročný spoluhráč Julián Ratica (Pánko) a to nielen ako zvukár, ale priložil ruku k dielu aj muzikantsky. Veľmi nezištne nás podporili aj Janko Berky Mrenica - ktorého si vážim nielen ako husľového virtuóza, ale aj ľudsky - a ďalší dvaja huslisti - folklorista Maroš Mikuš (ludovka.sk) a Norbert Šárközy. Podobne to bolo aj s Jurajom Šabom, ktorý je síce známy ako klavirista a gitarista, ale prekvapil ma ako trubkár a veľmi ochotne nám tento nástroj nahral hneď do troch pesničiek. Na CD počuť aj Jozefa Kucharoviča, ktorý hráva v skupine Aspero klávesy, s nami však hral saxofón, v čom je úplný samouk. V závere CD je aj rocková pesnička - gitaru k nej nám veľmi ochotne nahral gitarový virtuóz Marián Lucký.

Prvé CD pod názvom Hudba hraj! sa nám napokon podarilo dokončiť až v decembri 2018 a spolu s naším vydavateľom Karolom Erbenom sme na 6.februára 2019 zorganizovali veľký gala-program ku krstu albumu. S jeho prípravou nám pomohol aj vtedajší riaditeľ TV Senzi p. Noro Mészároš a napokon z neho vznikli hneď 2 časti televíznej relácie s rovnakým názvom Hudba hraj! Po úspechu, ktorý zaznamenala jeho premiéra, sme sa aj s Norom dohodli, že program začneme robiť pravidelne, pričom titulná pieseň z môjho pera sa stala znelkou programu. Do druhej časti sa už zapojila aj moja manželka Miška, ktorá sa podujala pomôcť mi s jeho moderovaním a takto obkľukou sa napokon dostala až k spevu.

Koncom roka 2019 uviedol krstný otec Otto Weiter do sveta naše druhé CD PREČO SI NEPRIŠIEL ?, ktoré vzniklo nielen v spolupráci s Juliánom Raticom, ale aj s Jankom Wallom (skupina Profil), ruku k dielu priložili aj hostia Jozef Kucharovič, huslista Gejza Sipos a hudobný skladateľ Pavel Šindler. Krst CD, spojený so slávnostným galaprogramom, sa uskutočnil 20.novembra 2019 v DK Slovenský Grob.

Tu je na mieste poďakovať za podporu a spoluprácu všetkým ľuďom, bez ktorých by naše pesničky ani programy, ako ich poznáte, nevznikli. Za všetkých spomeniem aspoň : manželia Katka a Miro Stankovci z KMS video, náš vydavateľ Karol Erben, manželia Klimentovci a ich tvorivý štáb, Noro Mészároš, Václav Dočekal ("Bezdomovec"), Peter Guldan (Pálenica Bernolákovo), Maroš Bednár, Ján Broda, Georgios Péchi (Profikam), Stanko Klamo, Michal Oberman a mnohí mnohí ďalší. Tiež by som rád poďakoval našim účinkujúcim a kolegom, obzvlášť pani Máji Velšicovej, Gizke Oňovej, Alenke Valentínyovej, Majke Šamajovej, Ottovi Weiterovi, Jadranke, Danielovi Porubskému, skupinám PROFIL, AT Band a Akcent LIVE, FZ Melody a mnohým ďalším, ktorých kolegiálny prístup a pomocnú ruku si veľmi vážime.

Na poslednom mieste - však o nič menej - sa chcem poďakovať človeku, ktorý s nami nielen spieva a hrá na akordeóne, ale je už svojím spôsobom aj súčasťou našej rodiny a bez ktorého by táto skupina pravdepodobne nikdy nevznikla - Milan Perný. Tento veľmi svojský pán dokáže ľudí okolo seba nielen motivovať a inšpirovať, ale aj vydolovať z nich to, o čom ani sami nevedia, že v nich je.


Váš

Ján Hergott

Absolvent štátneho konzervatória v Bratislave, odbor bicie nástroje a Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, odbor Hudobná výchova, klavír. Hudobné nadanie zdedil z otcovej strany, z maminej zasa herecké gény (mamin strýko bol Michal Dočolomanský) Okrem iného sa podieľal na nahrávkach v malom rodinnom hudobnom vydavateľstve a účinkoval v skupinách Oči jasajú, PHB, Acylpyrin, Electric Flash, Ragtime jazz band, Klady kľudu, Jazz Quartet Stana Herka, Swing kvartet Dušana Húščavu & Gabika Šusteková, Pánko, v kapele Mariána Luckého... zároveň bol lídrom funkovej skupiny s vlastnou, autorskou tvorbou Tady Vorel a s divadlom Jurta sa autorsky aj hudobne podieľal na muzikáli Dora z Jura. Je zároveň autorom hudoby aj textov mnohých piesní, ktoré poznáte aj z repertoáru skupiny Hergottovci (Hudba hraj, Keby si ty milý vedel, Cicuška, Nalejme si špiritusu, Fičím sem, fičím tam, Rozkvitli ľalie, Tam za našou zahrádečkou, Pieseň kávičkára ...)

Milan Perný

Milan Perný (Ing., PhD.) harmonikár, spevák, pedagóg a nádejný vedecký pracovník.

Pochádza z dedinky Komjatice pri Nitre. Zaujímavosťou je, že hrať sa začal učiť až počas štúdia na strednej škole - ZUŠ v odbore husle. Po 3 rokoch k nim pribudol aj  akordeón - na tomto nástroji sa naučil hrať sám, dokonca sa stal jeho srdcovou záležitosťou a prostredníctvom neho sa snaží rozdávať dobrú náladu. Najskôr na ňom doprevádzal detský súbor Mladosť a spevokol Nádej, neskôr spevácky zbor Matice Slovenskej. Zlom v jeho hudobnej kariére nastal s účinkovaním na svadbe - netrvalo dlho a začal oslovovať ľudí i ako starejší. Okrem akordeónu a huslí hrá aj na heligónke, keyboarde i gitare. Milan tiež nahral viaceré CD albumy pod názvom "Ľudová veselica s Milanom Perným 1 - 6", či Vianočné koledy - V nočnej tichosti. S dlhoročným spoluhráčom Marekom Dragúňom tvoria tiež hudobné zoskupenie DUO Lapaji.

Od januára 2018 intenzívne spolupracuje s Jankom Hergottom. Pieseň "Polovnícka polka", ktorú spolu nahrali a následne zverejnený videoklip sa stal predmetom diskusií vo viacerých médiách a dokonca smeroval až na titulku Nového času. Vzápätí sa dvojica dostala na obrazovky RTVS - v prestížnej relácii OTO boli súčasťou doprovodnej kapely Márie Čírovej, Emy Drobnej a Kristíny. V priebehu roka dali spolu dokopy kapelu HERGOTTOVCI a nahrali spoločný album "Hudba hraj". Odvtedy sa skupina pravidelne objavuje aj v televíziach Senzi a Šláger. Za vrchol spolupráce možno považovať vlastný celovečerný hudobno-zábavný formát s názvom "HUDBA HRAJ!", ktorý prinavrátil štýl zábavy hudobno-zábavných relácií Senzi Senzus na televízne obrazovky (TV Senzi).

Michaela Hergottová

Jankova manželka Miška je nielen pedagogickou pracovníčkou v MŠ, ale vychováva aj tri vlastné deti. Hudbu však má v krvi - hrá na husliach a gitare a ako speváčka už má za sebou účinkovanie vo viacerých speváckych zboroch (Echo, Cantus cantilena, OMD Gloriam...). Napriek tomu so skupinou Hergottovci spočiatku vystupovala iba v úlohe moderátorky, časom sa však nechala prehovoriť aj na sólový spev. Že je na pódiu ako doma, sa môžete presvedčiť aj vo videoklipoch, či v reláciách Gala-show, či Pesničky z kasína :

František HERGOTT

Profesionálny hudobník (klavír, akordeón, ústna harmonika, klarinet, saxafón) zo Svätého Jura, kde pôsobil aj ako pedagóg na hudobnej škole, či v dychovej hudbe. Známy je aj ako skladateľ - je autorom viac, ako 200 piesní (napr. Otec, Mama, Nesneží, Päťdesiatka, Narodeniny máš), textár, hudobný redaktor, dramaturg i moderátor Slovenského rozhlasu (ako Strýco Fero moderoval dlhé roky Dychparádu). Počas svojej dlhoročnej muzikantskej dráhy absolvoval mnohé zahraničné angažmá, hral tiež v Televíznom orchestri ČSTV i v Big Bande Radia Bratislava, kde pôsobil aj ako aranžér, hudobný režisér i dirigent. Spolupracoval s celým radom známych osobností - Karol Duchoň, Edita Gruberová, Darina Laščiaková, Gabriela Hermélyová, Jana Kocianová, Marcela Laiferová, Marie Rottrová, Maja Velšicová, Gabika Šusteková, Peter Breiner, Ali Brezovský, Karel Černoch, Ladislav Chudík, František Dibarbora, Martin Ďurdina, Jiří Hrzán, Gabriel Jonáš, Viktor Kubal, Július Pántik, Dežo Ursíny, Zdeno Sychra a mnohí ďalší. Napísal i nahral pesničky napr. pre Magdu Pavelekovú, Michala Dočolomanského, Ivana Krajíčka, Petra Lipu, Strýca Marcina, Jozefa Benedika, Petra Vašeka a v neposlednom rade pre brata Dušana a skupinu Senzus.

© 2023 Ján HERGOTT | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky